• Burç Nedir Kaça AyrıLır Tarihleri


 • Astronomik olarak gökkubbede yer alan 12 Takım Yıldızına burç denir. Astrominin incelediği takım Yıldızlarıyla Batı Astrolojisinin hiçbir alakası yoktur. Batı astrolojisi Mevsimleri esas alarak çıkartılır. Bir insanın anne karnından çıkıp ilk nefesini aldığı anda gökyüzü konumunu gösteren şemaya Yıldız Haritası adı verilir. Astroloji Göksel olan cisimlerin İnsanla arasındaki ilişkiyi inceler, Gökbilim ilmi ise Gökyüzünde bulunan Takım Yıldızlarını, Yıldızları, Göksel olan bütün cisimlerin inceleyen bilim dalıdır.

  Takımyıldızları Hint Astrolojisinde kullanılır. Hint astrolojisi gerek karakter analizi ve gerek dasa sistemiyle yapılan gelecek öngörülerinde başarılı yorumlarıyla ön plana çıkmaktadır. Batı Astrolojisiyle Vedik Astroloji arasında yaklaşık 23,5 derece kayma vardır. Bu kaymaya Ayanamsa adı verilir. Takım Yıldızları aynı zamanda Astronomiyle alakalıdır.

  Burçlar dört gruba ayrılmıştır: Ateş, toprak, hava ve su. Her grupta üç burç bulunur. Hangi gruba ait olduğunuzu bilerek temel kişilik özelliklerinizi ve tanıdığınız insanları daha iyi anlayabilirsiniz.


  * Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay'dır.
  * Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlak'tır.
  * Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova'dır.
  * Su burçları; Yengeç, Akrep ve Balık'tır.

  Zodyak'a göre burç sırası: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık. Bu sıralamayla burcunuzun Zodyakda (burçlar kuşağı) kaçıncı burç olduğunu öğrenebilirsiniz.

  Herkesin gözüne çarpacak şekilde açık ve belli olan şey. Güneş sisteminde bulunan oniki takım yıldızdan her birine verilen isim. Bundan dolayı köşke de burç denmiştir. Terim olarak ise, "gökteki bir takım yıldızlara ve yıldız kümelerine burç" denir. Burçlar on iki adettir. Bunların altısı kuzeyde, altısı da güneydedir. Gök bilimciler yıldız kümelerini, her ayda ve mevsimde göründükleri şekillere göre isimlendirmişlerdir. Buna göre burçların isimleri ve tekâbül ettikleri aylar şunlardır: • 1) Koç (hamel) Burcu: 21 Mart-19 Nisan.
  2) Boğa (sevr) Burcu: 20 Nisan-20 Mayıs.
  3) İkizler (cevzâ) Burcu: 21 Mayıs-21 Haziran.
  4) Yengeç (seretân) Burcu: 22 Haziran-22 Temmuz.
  5) Aslan (esed) Burcu: 23 Temmuz-22 Ağustos.
  6) Başak (sünbüle) Burcu: 23 Ağustos-22 Eylül.
  7) Terazi (mîzân) Burcu: 23 Eylül-23 Ekim.
  8) Akrep (akrep) Burcu: 24 Ekim-21 Kasım.
  9) Yay (kavs) Burcu: 22 Kasım-21 Aralık.
  10) Oğlak (cediy) Burcu: 22 Aralık-19 Ocak
  11) Kova (delv) Burcu: 20 Ocak-18 Şubat.
  12) Balık (hût) Burcu: 19 Şubat-20 Mart.

  Yılın her ayında güneş bu burçlardan birine girer. Güneşin Koç burcuna girmesiyle ilkbahar; Yengeç burcuna girmesiyle yaz; Terâzi burcuna girmesiyle sonbahar; Oğlak burcuna girmesiyle kış başlar.

 • facebook logo  Facebook Yorum

        toplist 25 Kralalemi