HTML KodLarı


HTML Havadurumu KodLarı

Kodların Kullanımı ile İlgili Genel Açıklamalar
Merkez (m=ANKARA)
Anlık durum gösterimi ve tahminler için kullanılması zorunludur. Merkez isimleri büyük harflerle ve Türkçe karakter kullanılmadan yazılmalıdır. Afyonkarahisar için AFYON değil AFYONKARAHİSAR kullanılmalıdır. Kahramamaraş içinse K.MARAS kullanılmaktadır.

Merkez olarak tüm illerimizin yanında http://www.mgm.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx adresinde illerin altında listelenen ilçeler de kullanılabilir.

Merkez isimlerinde ç, Ç, ö, Ö, ş, Ş, ı, İ, ü, Ü, ğ, Ğ'den olaşan Türkçe harfler yerine c, C, o, O, s, S, i, I, u, U, g, G karakterlerini kullanmalısınız.

Sadece Tahmin İçin Gün (basla=1, bitir=5)
Tahminler için kullanılması zorunludur. 5 günlük tahmin süreci içinde istenilen günden başlanılır ve istenilen gün ile bitirilir.

Çerçeve Rengi (rC=111fff)
Kullanılması zorunlu değildir. Oluşturulacak resimde çerçeve kullanılmışsa rengini bu sorgu metnini kullanarak değiştirebilirsiniz. Renklerin hexadecimal kodlarını kullanarak (111, fedd00 gibi) istediğiniz rengi elde edebilirsiniz.

Zemin rengi (rZ=0000cc)
Kullanılması zorunlu değildir. Bu seçenekle resimlerin zemin rengini değiştirebilirsiniz. Hava durumunu simgeleyen grafiklerin zemini bu değişiklikten etkilenmez. Varsayılan değeri beyazdır (fff).

Dil Seçimi
Bazı resimler için farklı dil seçenekleri de hazırlanmıştır. Üstteki listede belirtilenlerle sınırlı kalmak koşulu ile dosya isimlerinin sonuna eklenecek -en eki ile resim oluşturulurken İngilizce metinler ve bölgesel ayarlar kullanılmaktadır.

Ayrıca
Bunların dışında http://www.mgm.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=BURSA şeklinde de sayfalarımıza direkt bağlantı sağlayabilirsiniz.


Örnek Hava Durumu Kodu
BURSA
   
BURSA

 

Ankara Hava Durumu Örnek Ankara Hava Durumu Kodu
istanbul Hava Durumu Örnek istanbul Hava Durumu Kodu
Bursa Hava Durumu Örnek Bursa Hava Durumu Kodu
izmir Hava Durumu Örnek izmir Hava Durumu Kodu
Antalya Hava Durumu Örnek Antalya Hava Durumu Kodu
Adana Hava Durumu Örnek Adana Hava Durumu Kodu
Konya Hava Durumu Örnek Konya Hava Durumu Kodu

 


Facebook Menü   
PöpüLer SayfaLar